Мед – продукт, який люблять практично всі, від малого до дорослого. Але справжні поціновувачі цього золотого продукту розрізняють безліч різновидів.
Отже, мед буває: різнотравний, соняшниковий, гречаний, квітковий, падевий, цукровий, липовий, луговий, гірчичний, конюшиновий, акацієвий, ожинний, малиновий, барбарисовий, травневий, гарбузовий, м’ятний, морквяний, лісовий, польовий, гірський тощо. Одного тільки квіткового меду фахівці нараховують більше сорока різновидів. Існують ще так звані особливі різновиди натурального меду. До них належать: тютюновий, кам’яний, порошкоподібний, отруйний і експресний.
Тепер коротко розповімо про кожен з перерахованих різновидів.
Різнотравний мед – до нього входить пилок і нектар різних диких трав, переважно. Причому різнотравний мед – це сукупність нектару лісових, лугових і польових трав’яних рослин.
Соняшниковий мед – бджоли збирають нектар винятково на соняшникових полях. Цей мед відрізняється золотавим відтінком. Він має ледь відчутний, але приємний аромат, дуже швидкий процес кристалізації.
Гречаний мед – тут так само назва говорить саме за себе, мед зібраний із квітучих гречаних полів. Як правило, це мед темного, червонуватого відтінку. Аромат його сильніший, ніж у соняшникового меду, але так само приємний. У складі гречаного меду є величезна кількість заліза й білка. Цей мед нерідко застосовується в якості ліків при недокрів’ї.
Квітковий мед класифікується на два підвиди: поліфлерний і монофлерний. Тобто до складу першого різновиду меду входить нектар різних медоносних рослин-квітів, другий же різновид квіткового меду робиться на основі якоїсь однієї рослини.
Падевий мед – найунікальніший мед, що базується на солодкуватих виділеннях комах і цукристих виділеннях підходящих для цього рослин. Збирається цей різновид меду з різних дерев. Відтінок меду прямо буде залежати від породи дерева, що брало участь у медовиробництві. У багатьох країнах світу падевий мед цінується найбільше, оскільки в ньому найвищий вміст білків, мінеральних солей та інших корисних речовин.
Цукровий мед – отут бджоли трудяться над цукровим сиропом. Цей різновид меду відрізняється приторно-солодким смаком, світлим, білим відтінком і швидкістю кристалізації.
Липовий мед – вважається чемпіоном серед усіх інших різновидів меду. Йому немає рівних ані за зовнішніми ознаками (кольором, ароматом), ані за внутрішніми цілющими властивостями. Крім того, липовий мед має високі живильні властивості. Липовий мед – це чудовий антибактеріальний засіб. Він легко може стати заміною фармакологічних відхаркувальних, протизапальних і легких проносних ліків.
Луговий мед відрізняється золотаво-жовтим відтінком, що наближається до коричневого кольору. Основою такого меду є нектар найрізноманітніших квітів, що «населяють» гірські й рівнинні луги. Застосовується в медицині як протизапальний засіб для терапії внутрішніх органів черевної порожнини.
Гірчичний мед. Його жовтий колір у свіжому стані після кристалізації набуває кремового відтінку. Гірчичний мед застосовується з успіхом для лікування запалень органів дихання.
Як бачимо, будь-який різновид меду має ряд цілющих властивостей, які прямо пропорційні цілющим властивостям самої рослини, з якої його було зібрано.
Варто ще сказати кілька слів про особливі різновиди меду. Тютюновий мед має легкий протимікробний вплив на організм людини. Кам’яний мед – це мед диких бджіл, які відкладають його в скелястих ущелинах і скелях. Його можна зберігати кілька років, при цьому його цілющі якості не зникають і навіть не зменшуються. З медом, зібраним з таких рослин, як лавр, рододендрон, азалії, багна, потрібно бути вкрай обережним. Це отруйний мед, який може викликати негативні ефекти замість цілющих. І експресний мед виготовляється шляхом годівування бджіл цукровим сиропом з домішками різних лікарських речовин, натуральних соків і вітамінів. Такий мед застосовується медиками для лікування різних захворювань, залежно від того, який препарат було підмішано до цукрового сиропу. І, безумовно, цей мед не є натуральним.