Кизил – рослина, якого в природі існує близько п’ятдесяти різновиглядів. Але усі ці види мають однакові плоди. Ягоди кизилу – це одно- або двонасінна кістянка з кисло-солодким смаком і великою кількістю соку. В’язкі властивості кизилу використовується не тільки в народній, але й у традиційній медицині.
Кизил росте у вигляді чагарника, з товстими масивними гілками, не більше чотирьох метрів висотою. Але є окремі види, які формують ціле дерево до восьми метрів у висоту. Добре плодоносить кизил у гірській місцевості, але нерідко чагарники кизилу зустрічаються на лісових узліссях або на узбережжях гірських річок.
Плоди кизилу знайшли найширше застосування в кулінарному мистецтві. Їх застосовують для приготування компотів, варень, пастили, вина, наливок і навіть лавашу. І варто відзначити, що у всіх видах кизил зберігає свої корисні цілющі якості, чому й пояснюється його застосування в терапевтичних і профілактичних цілях.
Безумовно, уся користь ягід кизилу обумовлюється їхнім хімічним складом. Недарма м’якоть кизилових ягід порівнюють і ставлять в один ряд з відомим вітамінним «джерелом» – чорною смородиною. Отже, ягоди кизилу, вірніше, їхня м’якоть, містить у собі: фруктозу й глюкозу, тобто натуральні цукри, органічні кислоти (лимонна, яблучна, бурштинова (найрідкісніша)), аскорбінова кислота, пектинові й азотисті речовини, флавоноїди, фітонциди, ефірні олії, мінеральні солі (калію, магнію, сірки, заліза й кальцію), глікозиди, і вітаміни С, Р (рутин) і А (провітамін).
У кісточках кизилу, які так само використовуються в медичних цілях, містяться у великій кількості жирні ефірні олії.
Найголовнішими корисними властивостями кизилу є антиінфекційне й антибактерицидне. За регулярного вживання ягід кизилу вам буде забезпечений повний захист організму від вірусів та інфекційних бактерій у будь-яку пору року. Кизил – ягода, яка безпосередньо впливає на імунну систему, зміцнюючи її й підсилюючи захисні властивості організму.
Ягоди кизилу, це вам скаже будь-який фітолікар і гастроентеролог, є чудовим лікарським засобом при захворюваннях шлунково-кишкового тракту. Так, з їхньою допомогою усувають шлункові й кишкові розлади, печію. Кизил стимулює процес виділення шлункового соку, що, у свою чергу, позитивно впливає на процес травлення. Ці плоди використовуються для усунення таких симптомів, як відсутність апетиту й нетравлення шлунка, для терапії й профілактики гастритів з різною кислотністю (кизил нормалізує рівень кислотності в шлунку), печінкових захворювань, пов’язаних з труднощами процесу жовчоутворення (кизил має жовчогінний вплив), подагри, ниркових захворюваннях (кизил надає легкий сечогінний ефект).
Корисний кизил при ожирінні, для тих, хто стежить за своєю фігурою, не бажаючи набирати зайві кілограми. Ягоди кизилу приводять у норму обмінні процеси, чому й допомагають скинути зайву вагу й надалі її не набирати.
Кизил так само є необхідним продуктом харчування тих, хто страждає такими захворюваннями кровотворної системи, як анемія або недокрів’я. Ці ягоди усувають дефіцит гемоглобіну, приводять до норми тиск крові, зміцнюють стінки судин і капілярів, стимулюють процес мозкового кровообігу, при запаленні вен знімають набряклість кінцівок і усувають осередки запалень. Регулярне вживання ягід кизилу вважається відмінною профілактикою атеросклерозу й венозної недостатності.
Косметологія, як розділ медичної науки, широко використовує ранозагоюючу властивість кизилу. На основі м’якоті ягід робляться маски, які рекомендується використовувати при шкірних запаленнях і утворенні відкритих ранок. Крім того, ці маски ефективно очищають і тонізують шкіру.
Оскільки ягоди кизилу стимулюють ферментативну активність підшлункової залози, їх рекомендують вживати для терапії при дисфункціях ендокринної системи організму.
А завдяки високому вмісту фітонцидів ягоди кизилу мають здатність зв’язувати й виводити з організму важкі метали й отруйні сполуки, тому їх нерідко використовують для терапії у випадках сильних отруєнь парами ртуті або свинцю.