Китайський лимонник – рослина, розповсюджена в східній частині нашого материка. Багато садівників його вирощують заради краси. Лимонник відноситься до сімейства ліанових рослин. Розростаючись, він красиво застеляє своїм листям величезні площі стін. А коли приходить час цвітіння й плодоносіння – густий листяний покрив прикрашається гронами білих квіток, а потім червоних соковитих ягід.
У Китаї ягоди лимонника називають плодами п’яти смаків. І це дуже точна назва для них. Справа в тому, що розкушуючи шкірочку ягоди, починає відчуватися одночасно солоність і солодкість, потім м’якоть і сік віддають ароматну кислоту, а насіння розкриває смолистий і пекучий присмак.
Мало хто із садівників знає, що плоди лимонника мають чудодійну цілющу силою. А от східна медицина застосовує їх уже дуже давно, як профілактику й ліки від багатьох недуг. Ще в п’ятому столітті нашої ери перші східні лікарі довідалися про дивну тонізуючу й освіжаючу властивість цих ягід.
Для медичних цілей використовуються висушені ягоди лимонника. Безумовно, свою цілющу силу вони черпають зі свого ж багатого хімічного складу. У сухих плодах цієї ліани містяться: яблучна, виноградна, лимонна й винна органічні кислоти, тонізуючі речовини (схізандролом і схізандрином), жирні олії, дубильні речовини, ефірні олії, вітаміни С і Е, мінеральні солі калію, магнію, кальцію, марганцю, заліза, міді, алюмінію, цинку, барію, свинцю, нікелю і йоду. Крім усього цього, у ягодах китайського лимонника містяться золи, крохмаль, цукри й клітковина.
Варто зазначити, що на відміну від безлічі інших застосовуваних у медицині рослинах, у лимонника не виявлено отруйних речовин, таких як глюкозиди й алкалоїди.
Чим же корисні плоди лимонника для організму людини?
Насамперед, лимонник використовується як основа для препаратів, призначених підсилювати збудження в корі головного мозку й підвищувати рефлекторну діяльність центральної нервової системи.
Так само сухі ягоди цієї рослини стимулюють функціональність серцево-судинної системи й впливають на функцію дихання.
Особливо корисне вживання цих плодів під час напруженої розумової роботи, що вимагає високої концентрації уваги й цілісності сприйняття. Тонізуючий вплив лимонника не супроводжується виснаженням нервових клітин, на відміну від багатьох хімічних фармакологічних препаратів, а навпаки, збагачує їх корисними речовинами.
Ягоди лимонника китайського знижують частоту скорочень серцевого м’яза за рахунок збільшення їх амплітуди, підвищують гостроту зору, допомагають очам швидко адаптуватися в темряві.
Завдяки вмісту лігнанів, що відіграють роль антиоксидантів, ягоди лимонника позитивно впливають на моторику й секрецію шлунково-кишкового тракту. А на фоні цукрового діабету, при вживанні цих плодів, знижується рівень цукру в крові.
Плоди китайського лимонника активізують обмінні процеси в організмі, підвищують потенцію, зміцнюють імунну систему, підвищуючи захисні властивості організму, активізують регенерацію в тканинах.
Китайський лимонник рекомендується регулярно вживати тим, хто страждає сезонними авітамінозами, порушеннями артеріального тиску. Під час епідемічних періодів ягоди цієї рослини допомагають створити непереборний для вірусів грипу й інфекційних бактерій бар’єр, тобто, лимонник стає відмінною профілактикою вірусних і інфекційних застудних захворювань.
Соковиті яскраво червоні ягоди п’яти смаків знайшли своє найширше застосування й у косметології у вигляді екстрактів і ефірної олії. Косметичні засоби, засновані на китайському лимоннику, призначені для дбайливого догляду за в’янучою або стомленою шкірою обличчя.
Ну й, звичайно ж, кулінарія не могла обійти стороною ці чудесні дарунки природи. З ягід китайського лимонника виходять чудові ароматні варення, киселі. З них роблять вина й безліч різних безалкогольних напоїв – компоти, чаї, коктейлі, які, крім приємного смаку, мають ще й усі корисні якості цієї ягоди.